Śmierć wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wiązać się z poważnymi kłopotami finansowymi dla pozostałych wspólników.
Jeżeli w umowie spółki nie ma odrębnych zapisów dotyczących dziedziczenia udziałów, to są one dziedziczone przez spadkobierców ustawowych.
Weźmy dla przykładu spółkę o wartości rynkowej 5 000 000 zł , w której każdy z dwóch wspólników posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Jeśli po śmierci jednego ze wspólników spadkobiercy nie będą zainteresowani kontynuowaniem działalności i zażądają spłaty udziałów to sytuacja taka może zagrażać dalszemu istnieniu spółki.
Najtańszym i najszybszym źródłem finansowania spłaty udziałów jest polisa na życie w formie tzw. ubezpieczenia krzyżowego. W ramach tekiego ubezpieczenia, wspólnicy zawierają dwie polisy na życie o wartości 2 500 000 zł, w których stają się wzajemnie ubezpieczonymi i uposażonymi. Oznacza to, że w przypadku śmierci jednego z nich drugi otrzyma środki na spłatę spadkobierców.
Podstawowym celem ubezpieczenia krzyżowego jest zabezpieczenie przyszłości firmy i wspólników umożliwiające kontynuacje działalności pomimo śmierci wspólnika.