Inwestowanie i oszczędzanie

Polskie gospodarstwa domowe na koniec grudnia 2020r. dysponowały oszczędnościami w kwocie ponad 1,8 bln zł.Pomimo niskiego oprocentowania depozytów, niezmiennie najwięcej środków inwestujemy na lokatach terminowych w bankach i SKOK-ach. W styczniu 2021r. średnie oprocentowanie lokat dla klientów indywidualnych wynosiło 0,16%.Przy inflacji na poziomie 5,1 % jaką mieliśmy w kwietniu aby ochronić środki przed skutkami inflacji oprocentowanie lokaty musiałoby wynosić 6,3% – pamiętaj, że od zysków z lokaty bank potrąci Ci podatek ,, Belki”.

Wysokość oprocentowania lokat bankowych zależy od 3 czynników:
· wysokości stóp procentowych banku centralnego
· sytuacji na rynku międzybankowym
· konkurencji między bankami komercyjnymi

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości oprocentowanie lokat bankowych jest wysokość stóp procentowych NBP. Obecnie stopa lombardowa po, której NBP udziela kredytu bankom komercyjnym wynosi 0,5%.Od wielu lat stopa ta utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, dlatego banki nie muszą oferować klientom wysokiego oprocentowania. Banki mogą również pożyczać pieniądze na rynku międzybankowym wg. stawki WIBOR, która dla transakcji 12 miesięcznej wynosi obecnie 0,26 %.
Dlaczego więc bankom opłaca się pożyczać pieniądze od klientów. Większość depozytów oprocentowanych jest poniżej pożyczki w NBP a część klientów,, zrywa ‘’ lokaty przed terminem dzięki czemu banki mają niższy koszty pozyskania kapitału.

Poza tym banki czerpią niebagatelne zyski z różnego rodzaju opłat oraz sprzedaży kart kredytowych      i ubezpieczeń. Pomimo tego, że oprocentowanie lokat jest obecnie niskie w grudniu 2020r depozyty terminowe i bieżące trzymane  w bankach i SKOK-ach osiągnęły poziom 1 biliona złotych.

Jak osiągać zyski wyższe niż na lokacie bankowej dowiesz się z naszego bezpłatnego ebooka  >> tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *