Inwestowanie i oszczędzanie

Powołując się na artykuł pt,, Szeroki strumień kapitału płynie do mieszkań’’ opublikowany przez zespół analiz HREI Partners,, w marcu 2021r. udzielono najwięcej kredytów mieszkaniowych w historii i zawarto najmniej lokat w historii. Oba te zjawiska sprzyjają mieszkaniówce. Wybuch – tylko tak nazwać można to co stało się z popytem na kredyty mieszkaniowe w marcu. Pomimo trzeciej fali zachorowań zawnioskowaliśmy o najwięcej pieniędzy na zakup mieszkań w historii – poinformował BIK. Nie tylko chętnych na kredyty było najwięcej od dekady, ale też rekordowa była kwota, którą przeciętnie chcieliśmy pożyczyć. Jest to splot co najmniej kilku czynników, w których na czoło wysuwają się: nadrabianie zaległości z ostatniego roku, najniższe oprocentowanie w historii i łatwiejszy dostęp do długów.
Na drugim biegunie mamy lokaty, których dla odmiany zakładamy najmniej od co najmniej dekady.W sumie trudno się dziwić przy wzmożonej inflacji i najniższym oprocentowaniu lokat w historii. Dziś zakładając roczną lokatę na 10 tysięcy złotych możemy liczyć przeciętnie na oprocentowanie na poziomie 0,14% w skali roku. Po potrąceniu podatku daje nam to niewiele ponad 11 złotych odsetek. To rachitycznie mało jak za powierzenie kwoty 10 tysięcy złotych na rok.
Oczywiście promocyjne depozyty kuszą lepszymi warunkami, ale i w tym gronie mamy tylko 4 produkty, które przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków, pozwalają zarobić co najwyżej około 2-3% w skali roku. Niestety nawet to jest za mało, aby pokonać spodziewaną inflację. Korzysta na tym minister finansów sprzedając rekordowe ilości obligacji skarbowych, deweloperzy sprzedając dużo nowych mieszkań czy na przykład zarządzający funduszami inwestycyjnymi, których aktywa rosną najszybciej od lat.
Trzeba mieć bowiem świadomość, że m.in. powyższe elementy to części otoczenia makroekonomicznego, które sprzyjają popytowi na mieszkania. Nie dziwne więc, że zainteresowanie nieruchomościami w dużych miastach jest wysokie. Z danych udostępnianych przez wyszukiwarkę Google wynika, że pomimo trzeciej fali epidemii, Polacy bardzo aktywnie szukają mieszkań. Zainteresowanie nimi w ostatnim miesiącu było nawet o 80% wyższe niż przed rokiem. Oczywiście rok temu rozpoczęła się epidemia i potencjalni nabywcy zamarli wtedy w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Nawet jednak porównując wynik z marca br. do tego z lutego br. mamy do czynienia z kosmetycznym (2-3 – proc.) wzrostem zainteresowania mieszkaniami w największych miastach.

To zainteresowanie może jeszcze wzrosnąć, gdy prawdą okażą się ostatnie przecieki na temat możliwych rozwiązań zaszytych w tzw. Nowym Ładzie. Według doniesień Dziennika Gazety Prawnej rząd ma zaproponować wsparcie dla osób chcących kupić mieszkanie. Rozwiązanie to, występujące pod roboczym tytułem bonu mieszkaniowego, ma opierać się o system gwarancji wkładu własnego (sugeruje się kwotę 100 tys. złotych). Nie wykluczone są też bezpośrednie dopłaty, przy czym nawet przecieki podkreślają, że na tym większe wsparcie można będzie liczyć, im więcej dzieci wychowują potencjalni beneficjenci. Są to mechanizmy, które mogą pozwolić na dojście do własności przez osoby, które w normalnych warunkach kredytu by nie dostały.”

Źródło: HREI Partners.

Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autorzy opracowania nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *