Inwestowanie i oszczędzanie

Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie nie odkładają pieniędzy na emeryturę.Poniżej przedstawiam powody, z którymi najczęściej spotykam się podczas rozmów w moim klientami.

🔸Brak świadomości.
Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest odkładanie pieniędzy na emeryturę. Każdy, kto skończył 35 lat może sprawdzić najnowszą prognozę swojej emerytury na platformie PUE ZUS.W przypadku osób, które rozpoczęły pracę po reformie emerytalnej przyszłe świadczenie emerytalne wyniesie ok 25-30% zarobków.

🔸 Brak samodyscypliny finansowej:
Wielu ludzi wydaje pieniądze na rzeczy, których nie potrzebuje lub rzeczy, z których korzysta bardzo sporadycznie.Osoby takie skupiają się na bieżących wydatkach i trudno jest im znaleźć dodatkowe środki na oszczędzanie. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze, powinniśmy zaplanować domowy budżet i konsekwentnie trzymać się listy wydatków. Po drugie, powinniśmy najpierw zacząć  płacić samemu sobie. To znaczy, że na pierwszym miejscu listy wydatków powinniśmy umieścić pozycje – ,,prywatna emerytura’’. Jeśli najpierw nie zaczniesz płacić samemu sobie, to nigdy nie znajdziesz pieniędzy na oszczędzanie.

🔸 Mam jeszcze czas.
Oprócz  stopy zwrotu i wysokości odkładanych kwot, okres oszczędzania ma decydujący wpływ na wysokość zgromadzonego kapitału.
Jeśli w wieku 25 lat zaczniesz oszczędzać 500 zł miesięcznie, a zyski z inwestycji wyniosą 6% w skali roku, to mając 65 lat będziesz dysponował kapitałem w wysokości 738 691 zł.
Jeśli decyzje podejmiesz 10 lat później, zgromadzisz 407 163 zł. Jak widzisz odwlekanie decyzji o oszczędzaniu na emeryturę ma swoją cenę. W tym przypadku jest to kwota 331 528 zł

🔸 Jakoś tam będzie.
Niektórzy ludzie uważają, że jakoś tam będzie i liczą na inne źródła dochodu na emeryturze. Mogą to być na przykład zyski ze sprzedaży lub wynajmu odziedziczonej nieruchomości. Uważają oni, że odkładanie pieniędzy nie jest konieczne, ponieważ na emeryturze będą mogli dalej pracować.

🔸 Za mało zarabiam, aby zacząć odkładać pieniądze.
Jeżeli żyjesz w przekonaniu,że zaczniesz oszczędzać, jak będziesz więcej zarabiał, to mam dla Ciebie złą wiadomość. Jest mało prawdopodobne, że taki moment kiedykolwiek nastąpi. Jeśli nie nauczysz się odkładać małych kwot, to nigdy nie będziesz potrafił oszczędzać dużych. Brytyjski historyk i doradca rządu Wielkiej Brytanii Cyryl Parkinson w ramach swoich badań stworzył tzw. drugie prawo Parkinsona, które mówi, że niezależnie od tego ile pieniędzy zarobisz tyle na pewno wydasz.

Jeśli chcesz zacząć odkładać pieniedze na emeryturę to skoncentruje się nie tylko na ograniczeniu zbytecznych wydatków, ale przede wszystkim na szukaniu sposobów zwiększenia swoich dochodów. Na dzisiejszym rynku pracy możliwości jest bardzo wiele. Możesz zmienić branżę, podjąć pracę dodatkową lub założyć własną firmę.

Piotr Siejka
Masz pytania – napisz do mnie na adres: kontakt@pdm.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *