Inwestowanie i oszczędzanie

Trzy powody dla których warto posiadać polisę posagową dla dziecka.

Rozpoczęcie systematycznego oszczędzania odpowiednio wcześnie znacznie ułatwia zgromadzenie środków na przyszłość dziecka. Gdybyś od dnia narodzin swojego dziecka systematycznie odkładał kwotę 500 zł miesięcznie, którą otrzymujesz w ramach programu „500+”, to w wieku 18 lat Twoje dziecko dysponowałoby kapitałem w wysokości 108 000 zł.

Inwestowanie i oszczędzanie

Jak to się dzieje, że niektórzy są bogaci, a inni biedni?

Według raportu „Global wealth report 2019″przygotowanego przez Credit Suisse Research Institute wynika,że w Polsce mamy  obecnie  116 tysięcy osób z majątkiem przekraczającym milion dolarów. Za 5 lat liczba ta podskoczy  o 74 procent i będzie to jeden z największych wzrostów na świecie. Zapewne znajdą się w tym gronie ludzie, którzy otrzymają spadek  lub wygrają na loterii. Niestety część z  nich nie będzie  mentalnie przygotowana na tak dużą sumę pieniędzy i jak pokazują statystyki szybko stracą swoje bogactwo a część z nich popadanie w długi.

Powodów dla, których  nie ma więcej ludzi bogatych jest zapewne wiele. Dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić swoimi  przemyśleniami na  ten temat i skupić na pięciu moim zdaniem najważniejszych przyczynach.

1.Ludzie, którzy nie posiadają pieniędzy mają negatywne przekonania na temat bogactwa i dobrobytu.    
A Ty co myślisz na temat pieniędzy. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniami typu: pierwszy milion trzeba ukraść, pieniądze szczęścia nie dają, bogactwo można zdobyć tylko kosztem innych. Czy raczej bliższe będą  Ci stwierdzenia: pieniądze sprawiają, że ludzie są szczęśliwsi, pieniądze mogą służyć czynieniu dobra, pieniądze są wspaniałe. Zastanów się w jakim stopniu Twoja dzisiejsza sytuacja jest odzwierciedleniem tych przekonań.

2.Ludzie, którzy nie posiadają pieniędzy nie mają celu w życiu.     
Bogaci stawiają sobie ambitne ale realistyczne cele.Badania neuropsychologów potwierdzają , że gdy stawiamy sobie cele, zachowujemy się tak jakby były one  częścią nas. Mózg nie potrafi do końca rozróżnić tego co mamy w tej chwili od tego co chcemy mieć i wierzy, że pożądany efekt jest  częścią nas samych. Aby zaktywizować  obszary mózgu, które są za to odpowiedzialne, należy swój cel wizualizować. Możesz np. na kartce opisać jak będzie wyglądał Twój dzień, kiedy osiągniesz swój cel. Gdybym zadał Ci jeszcze jedno pytanie. Co jest ważniejsze miłość czy pieniądze ? – to co byś odpowiedział. Ludzie, którzy nie posiadają pieniędzy myślą zazwyczaj kategoriami: ,,albo to, albo to” natomiast ludzie bogaci “I to i to”. Co cię powstrzymuje przed tym, aby mieć pieniądze i żyć w szczęśliwym związku ?

3. Ludzie nie mają pieniędzy ponieważ nie oszczędzają.
Podczas rozmów z klientami często słyszę stwierdzenia typu,, jak będę więcej zarabiał to zacznę oszczędzać ”. Prawda jest niestety taka, że kiedy zarabiają  więcej to ich wydatki rosną do poziomu zarobków i nadal nic nie oszczędzają. Analizując zachowania ludzi bogatych zauważyłem ,iż są oni świadomi tego, że wysokie dochody  wcale nie oznaczają zamożności i że bogactwo buduje się poprzez  oszczędzanie,  inwestowanie oraz  świadome obniżanie kosztów życia.

4.Ludzie , którzy nie mają pieniędzy nie uczą się i nie rozwijają
Jeżeli nie zarabiasz dzisiaj tyle ile byś chciał zarabiać to najprawdopodobniej dlatego, że jest jeszcze coś   czego nie wiesz i nie stosujesz w swoim życiu. Zapytaj więc sam siebie co mogę robić  inaczej aby moja sytuacja się zmieniła oraz  kto może mi pomóc w dokonaniu tej zmiany?  Wiedza sama w sobie nie jest potęgą , stanie się nią  dopiero wtedy kiedy zostanie zastosowana w praktyce.

5.Ludzie nie mają pieniędzy ponieważ nie są wytrwali.
Ile razy powtarzałeś sobie, że w masz już dość swojej pracy, że chciałbyś wdrożyć  swoje pomysły w życie, że w końcu zaczniesz oszczędzać na emeryturę.Ile razy rozpocząłeś jakiś projekt i przy pierwszej porażce zrezygnowałeś z dalszego działania.Ile razy też szukałeś wymówek usprawiedliwiających Cię przed brakiem  działania?Kiedy mówię o wytrwałość i konsekwencji w działaniu  zawsze przychodzą mi ma myśl słynne słowa  Winston Churchilla, które wygłosił dla studentów swojej byłej szkoły.
,, Młodzi panowie nigdy się nie poddawajcie,
nigdy się nie poddawajcie,
nigdy się nie poddawajcie,
nigdy, nigdy, nigdy”

Kredyty

Jakie znaczenie ma wskaźnik RRSO przy wyborze kredytu hipotecznego?

Wskaźnik ten  jest wyrażany jako  wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym i uwzględnia wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu na które składają się takie elementy jak:

  • roczne oprocentowanie kredytu
  • opłaty przygotowawcze np. za rozpatrzenie wniosku
  • prowizja banku
  • ubezpieczenie kredytu

RRSO  pozwoli Ci na szybkie porównanie ofert kredytowych różnych instytucji finansowych.Koszt jest wyrażony jedną liczbą dlatego nie musisz szczegółowo analizować wszystkich opłat.

W praktyce nie zawsze niższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania oznacza tańszy kredyt. Duże znaczenie ma tutaj sposób naliczania odsetek. W przypadku kredytu z  ratami  malejącymi część kapitałowa spłacana jest znacznie szybciej niż w kredycie z ratami stałymi. Wyższe  RRSO w przypadku rat malejących  może oznaczać niższą  całkowitą kwotę kredytu do spłacenia w porównaniu z niższym  RRSO przy ratach malejących.Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu oprócz porównania wskaźnika RRSO zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu.

Finanse firmowe

Kto ponosi odpowiedzialność w spółce z o.o.

Obok aspektów podatkowych kwestia odpowiedzialności jest jednym z podstawowych kryteriów decydujących o wyborze formy prowadzenia działalności.Zgodnie z artykułem 151 pkt. 4 Kodeksu spółek handlowych  wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki chyba, że pełnią jednocześnie funkcje członków zarządu tejże spółki.

Inwestowanie i oszczędzanie

Jakie znaczenie ma stopa zwrotu w procesie oszczędzania?

Dowiedziałeś się już jakie znaczenie ma czas w procesie oszczędzania, dzisiaj zajmiemy się miarą zyskowności inwestycji jaką jest stopa zwrotu. Z pozoru odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, im wyższa stopa zwrotu tym większy zysk z inwestycji.Fakt jest natomiast taki, że tysiące ludzi w Polsce zadawala się stopą zwrotu z lokat bankowych w wysokości  0,1% – 0,5%. Warto tutaj podkreślić, że na lokatach bankowych zgromadziliśmy  już ponad 1 bln złotych.Jest to ogromna kwota, która wystarczyłaby na sfinansowanie świadczeń w ramach programu 500 + przez następne 20 lat. To oczywiści tylko porównanie a nie sugestia finansowania programów socjalnych z oszczędności obywateli.

Załóżmy, że postanowiłeś oszczędzać w banku kwotę 1000 zł miesięcznie  przez następne 30 lat.Otrzymałeś promocję na lokatę więc oprocentowanie  netto ( po zapłaceniu podatku ,, Belki ‘’) Twoich oszczędności wynosi 0,5 % w skali roku.

Jaki kapitał zgromadzisz po 30 latach?

Przy stopie zwrotu w wysokości 0,5 % zgromadzisz 389 297 zł.

Jeżeli zwiększysz stopę zwrotu zaledwie o 1%, to przy oprocentowaniu 1,5% kapitał zwiększy się o 67 924 zł.

A jaki kapitał mógłbyś zgromadzić, gdybyś wiedział jak zarabiać np. 6-12% rocznie

Już przy stopie zwrotu na poziomie 6 % otrzymasz – 1 005 620 zł, co przy wpłaconym kapitale w kwocie 360 000 zł generuje 645 620 zł zysku. Czy taka kwota zapewni Ci bezpieczeństwo  finansowe i pozwoli na utrzymanie obecnego standardu życia na emeryturze ?

Na koniec przedstawię Ci regułę, której nauczyłem się od  Bodo Schäfera – niemieckiego milionera zajmującego się edukacją finansową oraz doradztwem dla zamożnych inwestorów.Ta prosta reguła pozwala na szybkie obliczenie    wzrostu wartości zainwestowanych pieniędzy.

Jeżeli chcesz obliczyć po jakim czasie Twój kapitał się podwoi, to podziel liczbę 72 przez wysokość stopy procentowej.

                                       Liczba lat w których kapitał się podwaja = 72 : stopa procentowa

Jeśli stopa zwrotu z inwestycji wynosi 6% to kapitał podwoi się po 12 latach ( 72: 6= 12 ). Policzmy jeszcze ile czasu  potrzebowałbyś na podwojenie kapitału z lokaty bankowej oprocentowanej 0,5 % – (72 : 0,5 = 144 lata). Czy wobec tego oszczędzanie pieniędzy w banku jest jest dobrą forma gromadzenia kapitału na przyszłość?

Widzisz teraz jak ważna jest stopa procentowa i dlaczego ludzie, którzy znają i stosują zasady pomnażania  pieniędzy stają się coraz bogatsi natomiast Ci , którzy ignorują  te zasady tracą swoje pieniądze.

 

 

Inwestowanie i oszczędzanie

Od czego zależy oprocentowanie lokat?

Polskie gospodarstwa domowe na koniec grudnia 2020r. dysponowały oszczędnościami w kwocie ponad 1,8 bln zł.Pomimo niskiego oprocentowania depozytów, niezmiennie najwięcej środków inwestujemy na lokatach terminowych w bankach i SKOK-ach. W styczniu 2021r. średnie oprocentowanie lokat dla klientów indywidualnych wynosiło 0,16%.Przy inflacji na poziomie 5,1 % jaką mieliśmy w kwietniu aby ochronić środki przed skutkami inflacji oprocentowanie lokaty musiałoby wynosić 6,3% – pamiętaj, że od zysków z lokaty bank potrąci Ci podatek ,, Belki”.

Wysokość oprocentowania lokat bankowych zależy od 3 czynników:
· wysokości stóp procentowych banku centralnego
· sytuacji na rynku międzybankowym
· konkurencji między bankami komercyjnymi

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości oprocentowanie lokat bankowych jest wysokość stóp procentowych NBP. Obecnie stopa lombardowa po, której NBP udziela kredytu bankom komercyjnym wynosi 0,5%.Od wielu lat stopa ta utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, dlatego banki nie muszą oferować klientom wysokiego oprocentowania. Banki mogą również pożyczać pieniądze na rynku międzybankowym wg. stawki WIBOR, która dla transakcji 12 miesięcznej wynosi obecnie 0,26 %.
Dlaczego więc bankom opłaca się pożyczać pieniądze od klientów. Większość depozytów oprocentowanych jest poniżej pożyczki w NBP a część klientów,, zrywa ‘’ lokaty przed terminem dzięki czemu banki mają niższy koszty pozyskania kapitału.

Poza tym banki czerpią niebagatelne zyski z różnego rodzaju opłat oraz sprzedaży kart kredytowych      i ubezpieczeń. Pomimo tego, że oprocentowanie lokat jest obecnie niskie w grudniu 2020r depozyty terminowe i bieżące trzymane  w bankach i SKOK-ach osiągnęły poziom 1 biliona złotych.

Jak osiągać zyski wyższe niż na lokacie bankowej dowiesz się z naszego bezpłatnego ebooka  >> tutaj

Nawigacja po wpisach