Inwestowanie i oszczędzanie

W wyniku inflacji ceny rosną, a siła nabywcza naszych pieniędzy słabnie.Z największą inflacją mieliśmy do czynienia 14 marca 1990r. Wtedy to Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja rok do roku wyniosła 1395%.Chociaż wszyscy byliśmy milionerami pieniądz nie miał żadnej wartości ponieważ nie było jego pokrycia w towarach i usługach.

Na poziom inflacji wpływa przede wszystkim popyt konsumentów oraz podaż pieniądza w gospodarce. Jeżeli ludzie posiadają więcej pieniędzy to naturalną rzeczą jest, że więcej wydają – a wzrost popytu powoduje wzrost cen.

Na inflacji najwięcej tracą osoby posiadające oszczędności zgromadzone w bankach lub w domu. Sprawdźmy ile jest dziś warte 100 000 zł, które trzymaliśmy przez ostatnie 3 lata w w przysłowiowej ,, skarpecie”

Jak podaje GUS skumulowana wartość inflacji w latach 2021-2023 wyniosła 33,94%
Oznacza to, że 31 grudnia 2023 roku za kwotę 100 000 zł mogliśmy kupić tyle co za 74 659, 67 zł w styczniu 2021roku. Aby kupić tyle samo dóbr musielibyśmy wydać 133 940 zł.

Najlepszym sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją jest inwestowanie.
Gdzie wobec tego najlepiej ulokować swoje pieniądze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sytuacja każdego z nas jest inna, dlatego przed podjęciem decyzji inwestycyjnych warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *