Inwestowanie i oszczędzanie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku 2021 roku wyniosła 6,8% i była najwyższa od 20 lat. Największym motorem inflacyjnym są ceny paliwa, które w porównaniu do października 2020 roku wzrosły o 31%.  Konsumenci mogą postrzegać inflację zupełnie inaczej niż podaje GUS, ponieważ każde gospodarstwo domowe ma swoja własną inflację wynikającą z indywidualnej struktury wydatków.

Wysoka inflacja to spory problem dla osób szukających bezpiecznego miejsca dla swoich oszczędności. Trzymanie środków na lokacie bankowej oprocentowanej  0,5 % w skali roku, przy obecnym poziomie inflacji oznacza  realną stratę po zapłaceniu podatku od zysków kapitałowych w wysokości 6,4%. Ktoś, kto rok temu wpłacił na lokatę bankową 100 000 zł stracił w tym okresie  6400 zł.

Jak wobec tego chronić swoje oszczędności przed negatywnymi skutkami wysokiej inflacji?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych umożliwiający ochronę kapitału przed inflacją. Możemy inwestować w akcje, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty, obligacje, złoto, nieruchomości.

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zawsze należy pamiętać aby ocenić poziom ryzyka danej inwestycji. Na tle inwestycji w lokaty, obligacje czy mieszkania na wynajem szczególnie atrakcyjnie wypada zakup udziałów w projektach deweloperskich. Dotyczy to zarówno zyskowności jak i horyzontu inwestycji, który wynosi zazwyczaj 1,5-2 lata. Potencjalna stopa zwrotu takich projektów jest wielokrotnie wyższa niż to, co banki oferują na statystycznej lokacie. Na temat inwestycji w projekty deweloperskie pisałem >> tutaj i >> tutaj

Poniżej porównanie inwestycji: lokata bankowa, mieszkanie na wynajem, projekty deweloperskie.

    Źródło: Tabela przygotowana w oparciu o materiały HRE Investments.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *