Bez kategorii

Jest to oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym dłużnik poddaje się dobrowolnej egzekucji w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Akt notarialny określa konkretne zdarzenia w przypadku, których wierzyciel może dochodzić swoich praw. W praktyce akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji najczęściej wykorzystuje się jako zabezpieczenia umowy najmu, umowy pożyczki oraz obligacji korporacyjnych.
Należy jednak pamiętać, że tzw. ,, trzy siódemki nie stanowią bezpośredniego zabezpieczenia inwestycji a są jedynie formą ułatwiająca szybsze odzyskanie należności.Decydując się na inwestycje w obligacje korporacyjne warto wybierać takich emitentów, których obligacje zabezpieczone są hipoteką na nieruchomości.Daje to obligatariuszom, prawo zaspokojenia się z danej nieruchomości, z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta.

W przypadku egzekucji na podstawie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji sąd na wniosek wierzyciela nadaje klauzulę wykonalności bez przeprowadzenia procesu sądowego co pozbawia dłużnika możliwości przedłużania sprawy sądowej. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności można udać się do komornika, który przeprowadzi egzekucję sądową.
Komornik może wykonać dwa rodzaje egzekucji : pieniężną oraz niepieniężną. Oznacza to, że oprócz zajęcia świadczeń pieniężnych, może skonfiskować pojazdy mechaniczne, nieruchomości, wyposażenie domu lub firmy, instrumenty finansowe, rachunek bankowy, czy wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Świadczenia niepieniężne zostają zlicytowane oraz sprzedane, aby móc spłacić wierzyciela.

Niniejszy wpis nie jest poradą prawną a jedynie informacją wynikająca z przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *