Finanse firmowe

Spółka  z o.o. jest podatnikiem podatku CIT ( podatek od osób prawnych ), którego wysokość w  przypadku firm o przychodach rocznych do 1,2 mln euro wynosi  9%. Kolejnym podatkiem, który może wystąpić w spółce jest podatek z tytułu  dywidendy wypłacanej udziałowcom.Od przychodu z dywidend pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o PIT). Przychodu z tytułu dywidend  nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej i nie wykazuje w zeznaniu rocznym.
Kwota wypłacanej dywidendy nie może  przekroczyć wysokości zysku netto ostatniego roku obrotowego oraz sumy niepodzielonych zysków z lat poprzednich, a także z kapitału zapasowego, lub rezerwowego. Decyzje o podziale zysku w spółce z o.o. podejmuje zgromadzenie wspólników.Jeżeli większość udziałowców zadecyduje  o  przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy spółki to wtedy oczywiście dywidenda nie zostanie wypłacona a co za tym idzie nie wystąpi tzw. podwójne opodatkowanie.
 

Niniejszy wpis jest wyłącznie informacją wynikającą z obowiązujących przepisów prawa i nie stanowi doradztwa podatkowego.

Kontakt do autora- Napisz >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *