Ubezpieczenia na życie i zdrowie

Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia w przypadku braku testamentu. Kolejność dziedziczenia oraz wysokość udziału w spadku określają przepisy prawa spadkowego.

Małżonek i dzieci
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.W przypadku, gdy spadkodawca miał więcej niż trójkę dzieci i małżonka, to małżonek otrzymuje nie mniej niż ¼ spadku, a pozostałą część ¾ dzieli się po równo pomiędzy dzieci. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom, w częściach równych.
Rodzice
Jeśli spadkodawca nie pozostawił po sobie dzieci do udziału w spadku powoływani są małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Udział spadkowy każdego z rodziców spadkodawcy wynosi ¼ spadku. W przypadku braku małżonka całość spadku przypada rodzicom spadkodawcy.
Rodzeństwo
W sytuacji, gdy jeden z rodziców spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, jego część przypada rodzeństwu spadkodawcy, w częściach równych.
Zstępni – np. bratankowie
Gdy rodzeństwo nie dożyje otwarcia spadku, do ich części powoływani są ich zstępni.
Dziadkowie
Dziadkowie zmarłego dziedziczą spadek w częściach równych w sytuacji gdy spadkodawca nie posiadał małżonka, dzieci, rodzeństwa, ani ich zstępnych. Jeśli któryś z dziadków nie dożyje otwarcia spadku, jego część jest dzielona pomiędzy jego zstępnych lub w przypadku ich braku pomiędzy pozostałych dziadków.
Dzieci małżonka spadkodawcy – pasierbowie
W sytuacji, gdy spadkodawca nie miał rodziców, rodzeństwa, ani krewnych do dziedziczenia mogą być powołane dzieci małżonka spadkodawcy ale tylko te których oboje rodziców nie dożyło otwarcia spadku.
Gmina i Skarb Państwa
Jeśli spadkodawca nie pozostawił żadnych osób powołanych do spadku z ustawy wówczas spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy a jeżeli zamieszkiwał on za granicą spadek przypada Skarbowi Państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *