Ubezpieczenia na życie i zdrowie

Zasadą w spółkach cywilnych jest to, że w przypadku śmierci jednego ze wspólników spadkobiercy nie wchodzą do spółki, tak jak to ma miejsce w przypadku spółek kapitałowych. Jeżeli mamy do czynienia ze spółką dwuosobową, to w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu.
W innym przypadku, kiedy pozostało co najmniej dwóch wspólników są oni zobowiązania do spłaty spadkobierców. Zwrotowi w naturze podlegają rzeczy, które zostały wniesione do spółki oraz w gotówce wartość  wkładu oznaczonego w umowie spółki, a w przypadku braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się w gotówce taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Może się więc okazać, że zobowiązanie to przewyższy możliwości finansowe wspólników i spowoduje utratę płynności finansowej firmy. Rozwiązaniem jest wzajemne ubezpieczenie wspólników, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przed brakiem pieniędzy na spłatę spadkobierców.

Zgonie z art. 872 kodeksu cywilnego w umowie spółki można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wchodzą do spółki na jego miejsce. W takim przypadku powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa  do momentu działu spadku.
Możliwość dziedziczenia praw wspólnika spółki cywilnej może się również odbywać poprzez instytucję zarządu sukcesyjnego pod warunkiem, że w umowie spółki zawarto postanowienia dopuszczające wstąpienie spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika. Na temat zarządcy sukcesyjnego pisałem tutaj >>

Powyższy wpis nie jest poradą prawną tylko informacją wynikającą z przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *