Bez kategorii

Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego mogą odliczyć od dochodu wydatki na termomodernizację budynków. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Limit dotyczy nieruchomości podawanej ociepleniu czy remontowi termicznemu. Jeśli podatnik posiada wiele nieruchomości limit dla podatnika jest łączny – maksymalnie odliczy on 53.000 zł. Jeżeli małżonkowie posiadają nieruchomości objęte współwłasnością łączną – limit jest podwójny i dotyczy osobno każdego z małżonków. Odliczenie obejmuje wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Warunkiem skorzystania z ulgi jest  przeprowadzenie audytu energetycznego, który wykaże,  że poczynione wydatki polepszyły lub w przyszłości mogą polepszyć warunki termiczne budynku.

Wykaz  towarów, urządzeń, materiałów oraz  usług,  których zastosowanie pozwoli na korzystanie z ulgi termoizolacyjnej  określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Link do wykazu znajdziesz tutaj >>

Powyższy wpis jest wyłącznie ogólną informacją wynikająca z przepisów prawa i nie stanowi czynności doradztwa podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *