Emerytura
Brak komentarzy

Ta wątpliwość jest bardzo często wyrażana przez pracowników podejmują decyzję o przystąpieniu do PPK. W 2014r. 50 % naszych środków zostało przeniesione z OFE do ZUS a Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie działanie jest zgodny z prawem ponieważ środki zgromadzone w OFE nie są środkami prywatnymi tylko publicznymi. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi oTwoje środki zgromadzone na rachunku PPK.Art. 3, ust. 2. ustawy o PPK wprost wskazuje , że środki gromadzone w ramach PPK stanowią prywatną własność uczestników i podlegają dziedziczeniu. Skutecznym narzędziem ochrony Twoich środków przed ewentualną nacjonalizacją jest prawo do zwrotu zgromadzonego kapitału w każdej chwili. Ewentualna nacjonalizacja naszych oszczędności wymagałaby zmiany ustawy, która nie może działać wstecz.

Składając wniosek o zwrot środków powinieneś otrzymać:

100 % środków pochodzących z wpłat własnych
70 % środków pochodzących z wpłat pracodawcy – pozostałe 30 % przekazane zostanie na Twoje konto emerytalne w ZUS..

W momencie dokonywania wypłaty saldo rachunku w PPK może być mniejsze lub większe od sumy wpłaconych składek co związane jest ze zmianą cen instrumentów finansowych w które lokowane są środki pochodzące z wpłacanych składek. Jeżeli saldo jest większe od sumy wpłaconych składek to od tej różnicy zapłacisz jeszcze 19% podatek od zysków kapitałowych. Jeżeli w okresie oszczędzania otrzymałeś dopłaty od Państwa to podlegają one zwrotowi.

W przypadku poważnej choroby lub choroby najbliższych członków rodziny( współmałżonek, dziecko ) możesz wypłacić 25% zgromadzonych środków bez obowiązku zwrotu.

Przed osiągnięciem 45 roku życia możesz wypłacić 100 % zgromadzonych środków w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *