Inwestowanie i oszczędzanie

Akcja jest papierem wartościowym potwierdzającym udział w kapitale akcyjnym spółki, łączącym w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym.Pierwszym podmiotem,który wyemitował
akcje na ziemiach polskich była Kompanii Manufaktur Wełnianych z Warszawy ( 1786r.)

Kodeks spółek handlowych rozróżnia akcje imienne z których uprawnionym do nich jest osoba fizyczna lub prawna wskazana w dokumencie akcji oraz akcje na okaziciela, gdzie osobą uprawnioną jest każdy posiadacz akcji.

Jakie prawa posiada akcjonariusz spółki ?

• Prawo do udziału w zysku spółki – dywidendy
• Prawo do udziału w podziale majątku spółki w przypadku jej likwidacji
• Prawo pierwszeństwa w objęciu akcji nowej emisji
• Prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy
• Prawo głosu podczas WZA

W przypadku akcji uprzywilejowanych posiadaczom tych akcji przysługują szczególne uprawnienia co do prawa do głosu ( 2 głosy na akcję), dywidendy i sposobu uczestnictwa w podziale majątku spółki.

Czym jest prawo do akcji ?

Prawo do akcji jest prawem majątkowym uprawniającym inwestora do otrzymania akcji nowej emisji, w której objął on akcje. Powstaje ono z chwilą dokonania przydziału tych akcji, a wygasa w momencie zarejestrowania akcji w depozycie papierów wartościowych lub z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego odmawiającego wpisu podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru przedsiębiorców.Prawo do akcji jest więc papierem wartościowym wypełniającym lukę czasową, która powstaje pomiędzy momentem przydzielenia akcji akcjonariuszowi, a chwilą ich rejestracji. Są one w pewnym sensie substytutem akcji. Zamiana praw do akcji na akcje następuje automatycznie w wyznaczonym dniu, bez ingerencji posiadacza PDA.

W dniu 1 stycznia 2021 roku wszystkie akcje w formie papierowej z mocy prawa utracą swoją ważność.Nowelizacja kodeksu spółek handlowych nakłada na spółki akcyjne i komandytowo – akcyjne obowiązek przeprowadzenia dematerializacji akcji. W praktyce oznacza to zastąpienie materialnej postaci papierów wartościowych zapisem w systemie teleinformatycznym.Akcje będą wpisane do rejestru akcjonariuszy albo Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Piotr Siejka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *