Ubezpieczenia na życie i zdrowie

Zawierając umowę ubezpieczenia na życie przedstawiciel ubezpieczyciela na etapie sporządzania wniosku ubezpieczeniowego wypełnia z klientem ankietę dotyczącą: stanu zdrowia, wykonywanego zawodu, hobby itp. Na podstawie uzyskanych informacji  dokonywana jest ocena ryzyka ubezpieczeniowego a następnie wystawiana polisa. Jeżeli ubezpieczony we wniosku o zawarcie umowy podał informacje niezgodne ze swoja wiedzą i jego śmierć nastąpiła po upływie trzech lat od zawarcia umowy ubezpieczenia na życie to ubezpieczyciel nie może podnieść zarzutu, że przy zawieraniu umowy podano informacje nieprawdziwe, w szczególności, że zatajona została choroba osoby ubezpieczonej.

Kolejną sytuacją w której ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty świadczenia  jest samobójstwo, które  nastąpiło po upływie dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia. Umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą skrócić ten termin, nie bardziej jednak niż do 6 miesięcy.

Dwuletni okres karencji ma na celu wykluczenie planowania samobójstwa przed zakupem polisy na życie.W Polsce każdego roku dochodzi do prawie 10 tysięcy prób samobójczych z czego większość kończy się śmiercią. Statystyki pokazują, że w wyniku samobójstwa ginie więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *