Inwestowanie i oszczędzanie

Fundusze inwestycyjne zamknięte emitują certyfikaty inwestycyjne będące papierami wartościowymi. Wyceny certyfikatów publikowane są zazwyczaj raz na miesiącu lub raz na kwartał. Certyfikaty można  nabywać  w okresach emisji, a sprzedać tylko w określonych  z góry terminach wykupu. Stanowi to pewne utrudnienie ponieważ wyjście z inwestycji związane jest z kilkumiesięcznym okresem wyczekiwania. Certyfikaty mogą być emitowane w ofercie publicznej lub niepublicznej. Fundusz z certyfikatami publicznymi powinien być wprowadzony do obrotu na rynku regulowanym albo w sytuacjach wskazanych w ustawie – w alternatywnym systemie obrotu.

W większości otwartych funduszy inwestycje  możemy rozpocząć od kwoty 100 zł.  Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w funduszach zamkniętych, gdzie kwota wejścia z reguły stanowi równowartość 40 tys. EUR.

Ze względu na mniejsze limity inwestycyjne fundusze zamknięte mogą generować duże większe zyski co z kolei wiąże się z większym  ryzykiem dla inwestorów. Aktywa funduszu mogą być także lokowane w udziałach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy wierzytelnościach. Zmiany legislacyjne na rynku wierzytelności (między innymi skrócenie okresu przedawnień roszczeń majątkowych ) spowodowały ,że inwestycje w wierzytelności nie są już tak atrakcyjne jak kilka lat wcześniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *