Inwestowanie i oszczędzanie

Biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, fundusze inwestycyjne możemy podzielić na krajowe oraz zagraniczne. Zdecydowana większość zarejestrowanych w naszym kraju funduszy inwestycyjnych to fundusze inwestujące na rynku lokalnym. Dokonują one inwestycji przede wszystkim w polskie instrumenty finansowe emitentów mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu fundusze nie są narażone na ryzyko walutowe ponieważ przyjmują wpłaty wyłącznie w złotych i w tej samej walucie wyceniają jednostki uczestnictwa.
Fundusze inwestujące na rynkach zagranicznych możemy podzielić na fundusze globalne oraz fundusze międzynarodowe z określoną lub bez określonej specjalizacji geograficznej.

Fundusze globalne inwestują zarówno na rynku krajowym jaki i na rynkach zagranicznych. Przykładem takich funduszy są np. fundusze nabywające nieruchomości w Polsce i zagranicą.

Fundusze międzynarodowe dokonują lokat wyłącznie na rynkach zagranicznych i zazwyczaj są ukierunkowane na określone regiony np. państwa BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny).
Mogą one również specjalizować się w inwestowaniu na rynkach o określonym poziomie rozwoju, np. na rynkach rozwijających się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *