Bez kategorii

Budżet domowy możemy porównać do uproszonej formy rachunku zysków i start stanowiącej składnik sprawozdania finansowego każdego przedsiębiorstwa. Tak jak rachunek zysków i strat pokazuje nam listę  wszystkich przychodów i wydatków, tak budżet domowy  jest zestawieniem wszystkich  naszych zarobków oraz ponoszonych wydatków gospodarstwa domowego w określonym przedziale czasu.

Powodów dla których warto prowadzić budżet domowy jest wiele. Chciałbym się dzisiaj skupić na trzech moim zdaniem najważniejszych.

Powód pierwszy – kontrola wydatków

Niemal połowa klasy średniej w Polsce nie posiada żadnych oszczędności a wysokość uzyskiwanych dochodów równoważy się  z ich wydatkami. Jednym z powodów jest brak kontroli nad budżetem domowym. O ile stałe wydatki takie jak czynsz, rata kredytu hipotecznego, abonament za telefon czy internet są łatwe do zaplanowania, o tyle decyzje o pozostałych wydatkach typu: żywność, ubrania, rozrywka podejmowane są bardzo często spontanicznie i pod wpływem emocji. Prowadząc budżet domowy  samoistnie wyeliminujesz zbędne wydatki i będziesz wiedział dokładnie, na co i kiedy wydajesz swoje pieniądze. 

Powód drugi – optymalizacja kosztów

Rozsądnie prowadzony budżet domowy może wygenerować spore oszczędności. Planując regularne wydatki zastanów się jak możesz zyskać to samo a wydać znaczniej mniej. Wysoka cena produktu czy usługi nie zawsze musi oznaczać wysoką jakość. Skontaktuj się również z doradcą majątkowym w celu przeanalizowania kosztów posiadanych produktów: ubezpieczeniowych, kredytowych i inwestycyjnych.  Jakiś czas temu analizując polisy jednego z moich klientów zdziwiłem się, kiedy zobaczyłem, że przy składce 50 zł miesięcznie suma ubezpieczenia na życie wynosi zaledwie 10 000 zł, gdy tymczasem za taką samą składkę możemy ubezpieczyć na kilkukrotnie wyższą sumę.

Powód trzeci – wygospodarowanie środków na oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy jest możliwe tylko wtedy, kiedy Twoje przychody będą wyższe niż wydatki. Dlatego też bez zaplanowanego budżetu domowego będzie Ci niezwykle trudno podjąć właściwą decyzję dotyczącą  systematycznego oszczędzania. Należy jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie, która brzmi ,, najpierw płać samemu sobie”. Oznacza to, że najpierw należy odłożyć ustaloną przez siebie comiesięczną kwotę a następnie dokonać pozostałych płatności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *