Bez kategorii

Wiesz już jakie są korzyści z prowadzenia budżetu domowego, dzisiaj pokażę Ci w jaki sposób rozpocząć jego przygotowanie. Prosty budżet domowy powinien zostać rozpisany na okres 12 miesięcy i uwzględniać wszystkie planowane przychody oraz przewidywane i nieprzewidywane wydatki w tym okresie. Jeżeli prowadzisz wspólne gospodarstwo domowe to w opracowanie budżetu zaangażuj wszystkich domowników. Wiele osób nigdy nie tworzy budżetu domowego pomimo tego, że jest świadomych korzyści, które z tego wynikają. Twierdzą oni, że wszystko mają zaplanowane w głowie i szkoda czasu na wypełnienia zbędnych tabelek. Prawda jest natomiast taka, że bez zestawienia  wszystkich miesięcznych wydatków trudno będzie je kontrolować i optymalizować.

Tworzenie prostego budżetu rozpoczynamy od ustalenia wysokości i źródeł naszych przychodów dzieląc je na przychody planowane czyli takie, których spodziewamy się w danym miesiącu oraz rzeczywiste czyli takie, które faktycznie wpłynęły na nasze konto. W planie przychodów uwzględnij dochody stałe i zmienne. Do stałych przychodów możemy zaliczyć dochody z tytułu: umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, prowadzenia działalności gospodarczej, umowy najmu. Następnie uwzględniamy przychody zmienne takie jak zwrot podatku, premie okresowe, dochody ze sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów, dywidendy z akcji lub udziałów w spółach, odsetki z obligacji lub innych papierów wartościowych wypłacanych w okresach kwartalnych lub półrocznych.

Przygotowując miesięczne zestawienie dochodów możesz posłużyć się poniższą tabelę.

Rodzaj dochodu

Planowane

Rzeczywiste

Różnica

              Dochody stałe – czerwiec
Umowa o pracę  Adam

5000 zł

5000 zł

Umowa o pracę Anna

3000 zł

3000 zł

Umowa zlecenie Adam

500 zł

500  zł

Umowa najmu nieruchomości

1500 zł

1500 zł

            Dochody zmienne – czerwiec 
Sprzedaż roweru na allegro                  500 zł

400 zł

– 100 zł

Zwrot podatku                 2000 zł

2000 zł

Odsetki kwartalne z obligacji                 1000 zł

1000 zł

Premia kwartalna                 1500 zł

500 zł

– 1000 zł

Razem dochód                15000 zł

13 900 zł

– 1100 zł

Na koniec miesiąca wpisujemy rzeczywiście uzyskane dochody, które mogą się różnić od planowanych, a następnie wszystko sumujemy.Na przedstawionym powyżej przykładzie widzimy, że rzeczywiste miesięczne dochody wyniosły 13 900 zł i różniły się od dochodów planowanych o kwotę 1100 zł

Kolejnym etapem tworzenia budżetu domowego jest ustalenie miesięcznych wydatków, ale tym zagadnieniem zajmiemy się w dniu jutrzejszym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *