Bez kategorii

Trzecim etapem pracy nad  budżetem domowym jest monitorowania wydatków.Swoje wydatki wpisuj na bieżąco w tabele wydatków dzięki czemu sprawdzisz czy trzymasz się ustalonych w budżecie limitów. Już po pierwszym miesiącu dowiesz się co należy skorygować  i czy zaplanowany budżet jest optymalny dla Twojego gospodarstwa domowego. Posiadając informację o faktycznie poniesionych wydatkach możesz lepiej  przygotować się do zaplanowania  kolejnego miesiąca. Przyjrzyj się dokładnie poszczególnym kategoriom wydatków i zastanów, gdzie byłyby możliwe oszczędności.

Poniżej kilka przykładów:

Kategoria – żywność

Zarządzanie wydatkami na jedzenie nie jest rzecz łatwą, ale na pewno opłacalną. Według badań Federacji Polskich Banków Żywności, ponad 40% społeczeństwa przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Wielu osobom zdarza się wyrzucać czerstwe pieczywo, popsute owoce czy warzywa. Świadczy to o tym, że należałoby w naszym budżecie wprowadzić pewną korektę – kupować mniej produktów, chronić produkty przed zepsuciem oraz  racjonalne planować zakupy dzięki czemu możesz zaoszczędzić 10-20% budżetu przeznaczonego na jedzenie.

Kategoria – energia elektryczna

Eksperci są zgodni, że ceny energii elektrycznej  w ciągu najbliższej dekady mogą wzrosnąć nawet o 60%. Za prąd będziesz płacił przez całe swoje życie więc zastanów się czy nie warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Dobrym pomysłem jest też wymiana żarówek na energooszczędne.

Kategoria – kredyty

Jeżeli posiadasz kredyty gotówkowe to skonsoliduj swoje długi, dzięki czemu możesz zaoszczędzić spore kwoty na odsetkach.

Kategoria – ubezpieczenia

Składki z ubezpieczenia opłacaj w ratach rocznych dzięki czemu zaoszczędzisz 10-15%

Dokładna analiza wydatków oraz  restrykcyjna realizacja planu pozwoli Ci na wygospodarowanie znaczących kwot, które będziesz mógł przeznaczyć na inwestycje emerytalne, edukację dzieci czy inne cele.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *