Finanse firmowe

W ogólnym rozumieniu beneficjentem rzeczywistym może być osoba fizyczna, która posiada
władzę uprawniającą do wywierania decydującego wpływu na działania podejmowane przez dany podmiot.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 1 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz  finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2018 poz.723) towarzystwa ubezpieczeń, banki, firmy leasingowe i inne instytucje finansowe mają obowiązek identyfikować oraz weryfikować tożsamość beneficjentów rzeczywistych przed nawiązaniem z nimi stosunków gospodarczych.

W przypadku osoby prawnej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością beneficjentem rzeczywistym będzie osoba fizyczna, która posiada prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów. Jeżeli wspólnikiem spółki z o.o. jest inna osoba prawna to beneficjentem rzeczywistym jest osoba sprawująca kontrolę nad podmiotem, który jest wspólnikiem spółki, jeśli posiada co najmniej 25% ogólnej liczby udziałów.
W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą beneficjentem rzeczywistym jest właściciel firmy ( osoba fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą ) pod warunkiem, że nie istnieją  okoliczności wskazujące, że jest sprawowana nad taką osobą kontrola przez inną osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *